EPCOS (TDK) B43760A9109M3
B43760A9109M3 picture photo
Mfg. Part Number
B43760A9109M3
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43760A9109M3.pdf
Availability of B43760A9109M3
QUANTITY
B43760A9109M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43760A9109M3
Internal Part NumberEIS-B43760A9109M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43760
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current24.4A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)8.728" (221.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43760A9109M3
Related LinksB43760, B43760A9109M3 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43760A9109M3 Details Description
Related parts for B43760A9109M3
LED 5MM VERTICAL 1.000" BLUE CLR datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN ASSY 2 PORTS datasheet.pdf
CLIP STUD WALL SNAP CLOSE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf