C&K Components RTAC30112SAD25S
RTAC30112SAD25S picture photo
Mfg. Part Number
RTAC30112SAD25S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP 12POS 25MM SLD
Datasheet Download
RTAC30112SAD25S.pdf
Availability of RTAC30112SAD25S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RTAC30112SAD25S Order Process
Ship out your order
Specifications of RTAC30112SAD25S
Internal Part NumberEIS-RTAC30112SAD25S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesRTA
Number of Positions12
Index StopsContinuous
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC60V
Voltage Rating - DC60V
Actuator TypeRound (5.9mm Dia)
Actuator Length25.00mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialBrass
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.70mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 10.20mm Dia
Operating Force, Torque5 N-cm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTAC30112SAD25S
Related LinksRTAC301, RTAC30112SAD25S Datasheet, C&K Components Distributor
RTAC30112SAD25S Details Description
Related parts for RTAC30112SAD25S
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC REG BCK SEPIC 5V 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS DL .050 VERT SMD datasheet.pdf
IC COMP VOLT CMOS OD DUAL 8DIP datasheet.pdf
CABLE 8POS M12 PLUG-SOCKET 0.6M datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/2 BK 5X4' datasheet.pdf
CABLE 9COND 10AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
LED COB SMD datasheet.pdf
M12 8 POS FEMALE RA-BLNT 1MTR datasheet.pdf