C&K Components RTAP2DW16W25NS
RTAP2DW16W25NS picture photo
Mfg. Part Number
RTAP2DW16W25NS
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
RTAP2DW16W25NS.pdf
Availability of RTAP2DW16W25NS
QUANTITY
RTAP2DW16W25NS Order Process
Ship out your order
Specifications of RTAP2DW16W25NS
Internal Part NumberEIS-RTAP2DW16W25NS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesRTA
Number of Positions16
Index StopsContinuous
Number of Decks1
Number of Poles per Deck-
Circuit per DeckBCD
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC60V
Voltage Rating - DC60V
Actuator TypeRound (6mm Dia), Slotted
Actuator Length25.00mm
Angle of Throw22.5°
Contact MaterialBrass
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel12.60mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque5 N-cm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTAP2DW16W25NS
Related LinksRTAP2DW, RTAP2DW16W25NS Datasheet, C&K Components Distributor
RTAP2DW16W25NS Details Description
Related parts for RTAP2DW16W25NS
HDI RECP ASSY 4 ROW 684 POS datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 1.25A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 450MA 898 MOHM datasheet.pdf
508 TB SPR PLU UP/SIDE datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf