C&K Components RTAP30112B12SD25S
RTAP30112B12SD25S picture photo
Mfg. Part Number
RTAP30112B12SD25S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP 12POS 25MM PCB
Datasheet Download
RTAP30112B12SD25S.pdf
Availability of RTAP30112B12SD25S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RTAP30112B12SD25S Order Process
Ship out your order
Specifications of RTAP30112B12SD25S
Internal Part NumberEIS-RTAP30112B12SD25S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesRTA
Number of Positions12
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC60V
Voltage Rating - DC60V
Actuator TypeRound (5.9mm Dia)
Actuator Length25.00mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialBrass
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel12.60mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque5 N-cm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTAP30112B12SD25S
Related LinksRTAP3011, RTAP30112B12SD25S Datasheet, C&K Components Distributor
RTAP30112B12SD25S Details Description
Related parts for RTAP30112B12SD25S
CONN HDR BRKWAY .100 50POS VERT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 7.3A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 517K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 5.7" TFT 24V datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI 860SPS 10X2QFN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 12.5A 9.1 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V X7R 0603 datasheet.pdf
LX6 P RS2SM (20 KM) SCF datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf