Vishay/BCcomponents A271K15X7RL5TAA
A271K15X7RL5TAA picture photo
Mfg. Part Number
A271K15X7RL5TAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 500V X7R AXIAL
Datasheet Download
A271K15X7RL5TAA.pdf
Availability of A271K15X7RL5TAA
QUANTITY
A271K15X7RL5TAA Order Process
Ship out your order
Specifications of A271K15X7RL5TAA
Internal Part NumberEIS-A271K15X7RL5TAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A271K15X7RL5TAA
Related LinksA271K15, A271K15X7RL5TAA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
A271K15X7RL5TAA Details Description
Related parts for A271K15X7RL5TAA
IC VOLT COMPARATOR DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
CABLE BNC MALE RG-58C/U 12" datasheet.pdf
IC DUAL BCD UP-COUNTER 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 270 NF 20% 250VDC datasheet.pdf