C&K Components RTAP30BCSSD50S
RTAP30BCSSD50S picture photo
Mfg. Part Number
RTAP30BCSSD50S
Brief Description
SWITCH ROTARY BINARY 50MM PCB
Datasheet Download
RTAP30BCSSD50S.pdf
Availability of RTAP30BCSSD50S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RTAP30BCSSD50S Order Process
Ship out your order
Specifications of RTAP30BCSSD50S
Internal Part NumberEIS-RTAP30BCSSD50S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesRTA
Number of Positions-
Index StopsContinuous
Number of Decks1
Number of Poles per Deck-
Circuit per DeckBCD with Complement
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC60V
Voltage Rating - DC60V
Actuator TypeRound (5.9mm Dia)
Actuator Length50.00mm
Angle of Throw30°
Features-
Depth Behind Panel12.60mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTAP30BCSSD50S
Related LinksRTAP30B, RTAP30BCSSD50S Datasheet, C&K Components Distributor
RTAP30BCSSD50S Details Description
Related parts for RTAP30BCSSD50S
RES 900 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 13 WAY ANTI-BACKOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 179POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 100MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf