C&K Components RTAP36110B10SD25S
RTAP36110B10SD25S picture photo
Mfg. Part Number
RTAP36110B10SD25S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP 10POS 25MM PCB
Datasheet Download
RTAP36110B10SD25S.pdf
Availability of RTAP36110B10SD25S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RTAP36110B10SD25S Order Process
Ship out your order
Specifications of RTAP36110B10SD25S
Internal Part NumberEIS-RTAP36110B10SD25S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesRTA
Number of Positions10
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC60V
Voltage Rating - DC60V
Actuator TypeRound (5.9mm Dia)
Actuator Length25.00mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialBrass
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel12.60mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque5 N-cm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTAP36110B10SD25S
Related LinksRTAP3611, RTAP36110B10SD25S Datasheet, C&K Components Distributor
RTAP36110B10SD25S Details Description
Related parts for RTAP36110B10SD25S
RES SMD 11 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 62POS VERT datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR MIX-TEK 6POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS PWR BLK PIN datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 3KW datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
T62 20X20X0.13MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 47 NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf