3M 150204-2000-RB
150204-2000-RB picture photo
Mfg. Part Number
150204-2000-RB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
150204-2000-RB.pdf
Availability of 150204-2000-RB
QUANTITY
150204-2000-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 150204-2000-RB
Internal Part NumberEIS-150204-2000-RB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package966
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series1502
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions4
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150204-2000-RB
Related Links150204-, 150204-2000-RB Datasheet, 3M Distributor
150204-2000-RB Details Description
Related parts for 150204-2000-RB
RES 374K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT VERTICAL 50POS .050 datasheet.pdf
RELAY OPTO DC 40V 700MA 6-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 176LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 36POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf