C&K Components RTAP3ES12W25NS
RTAP3ES12W25NS picture photo
Mfg. Part Number
RTAP3ES12W25NS
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
RTAP3ES12W25NS.pdf
Availability of RTAP3ES12W25NS
QUANTITY
RTAP3ES12W25NS Order Process
Ship out your order
Specifications of RTAP3ES12W25NS
Internal Part NumberEIS-RTAP3ES12W25NS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
SeriesRTA
Number of Positions12
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck-
Circuit per DeckBCD with Complement
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC60V
Voltage Rating - DC60V
Actuator TypeRound (6mm Dia), Slotted
Actuator Length25.00mm
Angle of Throw30°
Features-
Depth Behind Panel12.60mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTAP3ES12W25NS
Related LinksRTAP3ES, RTAP3ES12W25NS Datasheet, C&K Components Distributor
RTAP3ES12W25NS Details Description
Related parts for RTAP3ES12W25NS
CAP TANT 47UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IND SNAP-IN PANEL MNT 585NM YLW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
PLUG TERM BLOCK 5POS 5.08MM datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SRL 65MSPS 64LFCSP datasheet.pdf
RES 280 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE SGL-END 2POS FEMALE 12' datasheet.pdf
HS HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
RES SMD 54.2K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf