| Internal Part Number | EIS-RTAP41S10W25NS | |
| Series | RTA | |
| Number of Positions | 10 | |
| Index Stops | Fixed | |
| Number of Decks | 1 | |
| Number of Poles per Deck | 1 | |
| Circuit per Deck | SP10T | |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) | |
| Current Rating | 150mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 60V | |
| Voltage Rating - DC | 60V | |
| Actuator Type | Round (6mm Dia), Slotted | |
| Actuator Length | 25.00mm | |
| Angle of Throw | 36° | |
| Contact Material | Brass | |
| Contact Finish | Silver | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Features | - | |
| Depth Behind Panel | 12.60mm | |