Recom Power RTD-1505/HP-R
RTD-1505/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
RTD-1505/HP-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
RTD-1505/HP-R.pdf
Availability of RTD-1505/HP-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RTD-1505/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RTD-1505/HP-R
Internal Part NumberEIS-RTD-1505/HP-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RTD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA, 200mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.37" W x 0.35" H (15.2mm x 9.3mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTD-1505/HP-R
Related LinksRTD-15, RTD-1505/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
RTD-1505/HP-R Details Description
Related parts for RTD-1505/HP-R
CONN BACKSHELL DB9 DIE CAST datasheet.pdf
MOSFET N-CH HD+ 6A 40V SOT223 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
IC CTRLR HOT-SWAP 1CH NEG 14SOIC datasheet.pdf
IC DUAL 4BIT BINARY RIPPLE 14DIP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48VDC 15W 1.0A datasheet.pdf
SWITCH BLOCK DPST 10A datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
47UF 100V 8X11,5 datasheet.pdf