C&K Components RTE1000V24
RTE1000V24 picture photo
Mfg. Part Number
RTE1000V24
Brief Description
SWITCH ROTARY SLOT R/A BCD GOLD
Datasheet Download
RTE1000V24.pdf
Availability of RTE1000V24
QUANTITY
RTE1000V24 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTE1000V24
Internal Part NumberEIS-RTE1000V24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
SeriesRTE
PackagingBulk
CircuitBCD Complement
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating30VDC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialBronze
Contact FinishGold
Height Above Board0.335" (8.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Length0.291" (7.40mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTE1000V24
Related LinksRTE10, RTE1000V24 Datasheet, C&K Components Distributor
RTE1000V24 Details Description
Related parts for RTE1000V24
CONN RECP 2MM SNAP MT 4.0MM TAB datasheet.pdf
IC LOW SIDE SWITCH 4CHAN PDSO-20 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
TRANSISTOR PWR LDMOS SOT539A datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 15VIN 15VOUT 1W datasheet.pdf
CABLE 4COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN SPADE 14-16AWG #10 VINYL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf