TDK-Lambda Americas, Inc. RTEN-5006D
RTEN-5006D picture photo
Mfg. Part Number
RTEN-5006D
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
EMI FILTER 500VAC 6A DIN RAIL
Datasheet Download
RTEN-5006D.pdf
Availability of RTEN-5006D
QUANTITY
RTEN-5006D Order Process
Ship out your order
Specifications of RTEN-5006D
Internal Part NumberEIS-RTEN-5006D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesRTEN
Filter TypeThree Phase (Delta)
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC500V
Current6A
Frequency - Operating-
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleTerminal Block
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsEN, UL
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTEN-5006D
Related LinksRTEN-, RTEN-5006D Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
RTEN-5006D Details Description
Related parts for RTEN-5006D
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.87A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 32M X 16 3.3V 54-TSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
200 AMP CLASS R FUSEHOLDER 600V datasheet.pdf