TDK-Lambda Americas, Inc. RTEN-5010D
RTEN-5010D picture photo
Mfg. Part Number
RTEN-5010D
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
EMI FILTER 500VAC 10A DIN RAIL
Datasheet Download
RTEN-5010D.pdf
Availability of RTEN-5010D
QUANTITY
RTEN-5010D Order Process
Ship out your order
Specifications of RTEN-5010D
Internal Part NumberEIS-RTEN-5010D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesRTEN
Filter TypeThree Phase (Delta)
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC500V
Current10A
Frequency - Operating-
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleTerminal Block
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsEN, UL
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTEN-5010D
Related LinksRTEN-, RTEN-5010D Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
RTEN-5010D Details Description
Related parts for RTEN-5010D
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
M12 CABLE ASSEMBLY 6 M SHIELDED datasheet.pdf
3290-3 W/ 1HOT PER SIDE W/O CRD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf