TDK-Lambda Americas, Inc. RTEN-5200
RTEN-5200 picture photo
Mfg. Part Number
RTEN-5200
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
EMI FILTER 500VAC 200A SCREW TER
Datasheet Download
RTEN-5200.pdf
Availability of RTEN-5200
QUANTITY
RTEN-5200 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTEN-5200
Internal Part NumberEIS-RTEN-5200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesRTEN
Filter TypeThree Phase (Delta)
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC500V
Current200A
Frequency - Operating-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsEN, UL
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTEN-5200
Related LinksRTEN, RTEN-5200 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
RTEN-5200 Details Description
Related parts for RTEN-5200
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMB datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf