TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RTH14012
RTH14012 picture photo
Mfg. Part Number
RTH14012
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
Datasheet Download
RTH14012.pdf
Availability of RTH14012
QUANTITY
RTH14012 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTH14012
Internal Part NumberEIS-RTH14012
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model8-1415006-1.pdf
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesRTH, SCHRACK
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current33.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time8ms
Release Time6ms
FeaturesInsulation - Class F
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil Power400 mW
Coil Resistance360 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTH14012
Related LinksRTH1, RTH14012 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
RTH14012 Details Description
Related parts for RTH14012
XFRMR LAMINATED 0.5VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS W/O POSTS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208QFP datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14TSSOP datasheet.pdf
POWER CABLE 15M datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V 10% BP 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 10C SHLD 300V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST/NO CYLINDER 300V datasheet.pdf