Vishay Sfernice RTO020F10000JTE3
RTO020F10000JTE3 picture photo
Mfg. Part Number
RTO020F10000JTE3
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 20W 5% TO220
Datasheet Download
RTO020F10000JTE3.pdf
Availability of RTO020F10000JTE3
QUANTITY
RTO020F10000JTE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTO020F10000JTE3
Internal Part NumberEIS-RTO020F10000JTE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRTO Power Thick Film Resistors 20 W and 50 W
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRTO 20
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.398" L x 0.177" W (10.10mm x 4.50mm)
Height0.606" (15.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTO020F10000JTE3
Related LinksRTO020F1, RTO020F10000JTE3 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
RTO020F10000JTE3 Details Description
Related parts for RTO020F10000JTE3
TRANS NPN 100V 1A SOT223 datasheet.pdf
CA251 COMPILER KIT datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 8A TO-220FL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC-H 15/60 25/PK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 20M datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf