Vishay Sfernice RTO020F56R00JTE3
RTO020F56R00JTE3 picture photo
Mfg. Part Number
RTO020F56R00JTE3
Brief Description
RES 56 OHM 20W 5% TO220
Datasheet Download
RTO020F56R00JTE3.pdf
Availability of RTO020F56R00JTE3
QUANTITY
RTO020F56R00JTE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTO020F56R00JTE3
Internal Part NumberEIS-RTO020F56R00JTE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRTO Power Thick Film Resistors 20 W and 50 W
PackagingTube
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.398" L x 0.177" W (10.10mm x 4.50mm)
Height0.606" (15.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTO020F56R00JTE3
Related LinksRTO020F5, RTO020F56R00JTE3 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
RTO020F56R00JTE3 Details Description
Related parts for RTO020F56R00JTE3
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPDT 16WQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 400MA 320 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.51UF RADIAL datasheet.pdf