Vishay Sfernice RTO050F10R00JTE1
RTO050F10R00JTE1 picture photo
Mfg. Part Number
RTO050F10R00JTE1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 50W 5% TO220
Datasheet Download
RTO050F10R00JTE1.pdf
Availability of RTO050F10R00JTE1
QUANTITY
RTO050F10R00JTE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTO050F10R00JTE1
Internal Part NumberEIS-RTO050F10R00JTE1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRTO 50
PackagingTube
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.398" L x 0.177" W (10.10mm x 4.50mm)
Height0.591" (15.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTO050F10R00JTE1
Related LinksRTO050F1, RTO050F10R00JTE1 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
RTO050F10R00JTE1 Details Description
Related parts for RTO050F10R00JTE1
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 137MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 15NS 208BQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2/1:6 24TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC P600 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2 DIGIT DISPLAY/HOLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C/SRL 1CH 10UMAX datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf