Vishay Sfernice RTO050F47000JTE1
RTO050F47000JTE1 picture photo
Mfg. Part Number
RTO050F47000JTE1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7K OHM 50W 5% TO220
Datasheet Download
RTO050F47000JTE1.pdf
Availability of RTO050F47000JTE1
QUANTITY
RTO050F47000JTE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTO050F47000JTE1
Internal Part NumberEIS-RTO050F47000JTE1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRTO Power Thick Film Resistors 20 W and 50 W
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRTO 50
PackagingTube
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.398" L x 0.177" W (10.10mm x 4.50mm)
Height0.591" (15.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTO050F47000JTE1
Related LinksRTO050F4, RTO050F47000JTE1 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
RTO050F47000JTE1 Details Description
Related parts for RTO050F47000JTE1
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV SC705 datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP VIDEO FILTER 16-TQFN datasheet.pdf
SW DIP TRISTATE 9 POS UNSEAL 24V datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8CH SELECT DHVQFN16 datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 0.7NH 320MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 5UF RADIAL datasheet.pdf