Honeywell Sensing and Productivity Solutions RTP120HVEAA
RTP120HVEAA picture photo
Mfg. Part Number
RTP120HVEAA
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
SENSOR HALL EFFECT ROTARY
Datasheet Download
RTP120HVEAA.pdf
Availability of RTP120HVEAA
QUANTITY
RTP120HVEAA Order Process
Ship out your order
Specifications of RTP120HVEAA
Internal Part NumberEIS-RTP120HVEAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesRTY, RTP Series Appl Note
Featured ProductRTP Series Rotary Position Sensors
3D ModelRTP Series, Housed Magnet Actuator A.stp
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
SeriesRTP
For MeasuringRotary Position
TechnologyHall Effect
Rotation Angle - Electrical, Mechanical120° (±60°)
Linear Range-
OutputAnalog Voltage
Output SignalClockwise Increase
Actuator TypeExternal Magnet, Not Included
Linearity±1%
Resistance (Ohms)-
Resistance Tolerance-
Voltage - Supply10 V ~ 30 V
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTP120HVEAA
Related LinksRTP12, RTP120HVEAA Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
RTP120HVEAA Details Description
Related parts for RTP120HVEAA
DIODE ARRAY GP 80V 200MA SOT23 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 125MHZ 8HSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
GSF1 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 12V datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 28 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG IN BUSH datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M5 NYLON datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TXRX DWDM 100GHZ PLUGIN 16CH SC datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf