Recom Power RTS-1515-R
RTS-1515-R picture photo
Mfg. Part Number
RTS-1515-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 15VIN 15VOUT
Datasheet Download
RTS-1515-R.pdf
Availability of RTS-1515-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RTS-1515-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RTS-1515-R
Internal Part NumberEIS-RTS-1515-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RTS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)133mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.37" W x 0.35" H (12.8mm x 9.3mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTS-1515-R
Related LinksRTS-1, RTS-1515-R Datasheet, Recom Power Distributor
RTS-1515-R Details Description
Related parts for RTS-1515-R
IDC CABLE - MSD34K/MC34M/X datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 410 I/O 672BGA datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 62 OHM 10SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1W DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf