| Internal Part Number | EIS-RTS-153.3/H | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 39 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | ECONOLINE RTS | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 13.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 16.5V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 606mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 2W | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SMD Module (5 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.50" L x 0.37" W x 0.35" H (12.8mm x 9.3mm x 9.0mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 75% | |
| Power (Watts) - Max | 2W | |