Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RTSN-M3-23-6-1
RTSN-M3-23-6-1 picture photo
Mfg. Part Number
RTSN-M3-23-6-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 23MM
Datasheet Download
RTSN-M3-23-6-1.pdf
Availability of RTSN-M3-23-6-1
QUANTITY
RTSN-M3-23-6-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTSN-M3-23-6-1
Internal Part NumberEIS-RTSN-M3-23-6-1
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.236" (6.00mm)
Between Board Height0.906" (23.00mm)
Length - Overall0.906" (23.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTSN-M3-23-6-1
RTSN-M3-23-6-1 Details Description
Related parts for RTSN-M3-23-6-1
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
COVER WAD FOR WDU16/35 YLW 50/PK datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250VAC NP0 1808 datasheet.pdf
CONN HEADER 168POS W/O POST SMD datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT BLK 40POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
SCR 1200V 125A TO-94 datasheet.pdf
QX CBL COM M12-M12 SCRW-ON 1M datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf