Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RTSN-M3-26-7-1
RTSN-M3-26-7-1 picture photo
Mfg. Part Number
RTSN-M3-26-7-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 26MM
Datasheet Download
RTSN-M3-26-7-1.pdf
Availability of RTSN-M3-26-7-1
QUANTITY
RTSN-M3-26-7-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTSN-M3-26-7-1
Internal Part NumberEIS-RTSN-M3-26-7-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesRTSN
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.276" (7.00mm)
Between Board Height1.024" (26.00mm)
Length - Overall1.024" (26.00mm)
Features-
MaterialNylon
Plating-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTSN-M3-26-7-1
RTSN-M3-26-7-1 Details Description
Related parts for RTSN-M3-26-7-1
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 8-DIP datasheet.pdf
IC 2.25V SUPPLY MONITOR 8-DIP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 162V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
MODULE PLUG-IN 18F45J10 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN FPC 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 120MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 57POS STRGHT datasheet.pdf