Stackpole Electronics Inc. SM4124FTR121
SM4124FTR121 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FTR121
Brief Description
RES SMD 0.121 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FTR121.pdf
Availability of SM4124FTR121
QUANTITY
SM4124FTR121 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FTR121
Internal Part NumberEIS-SM4124FTR121
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.121
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FTR121
Related LinksSM4124, SM4124FTR121 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FTR121 Details Description
Related parts for SM4124FTR121
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOT323 datasheet.pdf
TIE MOUNTING STL 1HOLE #8 SCR datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR QUINT EXCL 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 52MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf