Recom Power RPR30-2424S-1F
RPR30-2424S-1F picture photo
Mfg. Part Number
RPR30-2424S-1F
Brief Description
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 24VOUT
Datasheet Download
RPR30-2424S-1F.pdf
Availability of RPR30-2424S-1F
QUANTITY
RPR30-2424S-1F Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR30-2424S-1F
Internal Part NumberEIS-RPR30-2424S-1F
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)12V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.43" H (50.8mm x 30.5mm x 10.9mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR30-2424S-1F
Related LinksRPR30-2, RPR30-2424S-1F Datasheet, Recom Power Distributor
RPR30-2424S-1F Details Description
Related parts for RPR30-2424S-1F
MOSFET N-CH 400V 2.6A TO220FP datasheet.pdf
RES SMD 9.53M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP VIDEO DRIVER SC70 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A DDPAK datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 6.4A 28 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
IC FREQ XLATOR JITTER ATTEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf