Vishay/BCcomponents MCS04020C2153FE000
MCS04020C2153FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C2153FE000
Brief Description
RES SMD 215K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C2153FE000.pdf
Availability of MCS04020C2153FE000
QUANTITY
MCS04020C2153FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C2153FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C2153FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C2153FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C2153FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C2153FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C2153FE000
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 47A D2PAK datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SOIC datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS 0.4MM B/B datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC datasheet.pdf
IC PCIE SIGNAL REPEATER 100CABGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
FUSE 6.3A 250/277V RADIAL datasheet.pdf
SINGLE M8 SHORT PW 2M PNP NO datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf