Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RTSN-M3-29-6-1
RTSN-M3-29-6-1 picture photo
Mfg. Part Number
RTSN-M3-29-6-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 29MM
Datasheet Download
RTSN-M3-29-6-1.pdf
Availability of RTSN-M3-29-6-1
QUANTITY
RTSN-M3-29-6-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTSN-M3-29-6-1
Internal Part NumberEIS-RTSN-M3-29-6-1
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.236" (6.00mm)
Between Board Height1.142" (29.00mm)
Length - Overall1.142" (29.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTSN-M3-29-6-1
RTSN-M3-29-6-1 Details Description
Related parts for RTSN-M3-29-6-1
IC DRIVR/RCVR TRPLE-RS232 18SOIC datasheet.pdf
IRDA ADAPTER datasheet.pdf
MAXI TERMINAL 5.37MM datasheet.pdf
TFLEX HR4150 9" X 9" datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.62A 175 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 37.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf