Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RTSN-M3-48-7-1
RTSN-M3-48-7-1 picture photo
Mfg. Part Number
RTSN-M3-48-7-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M3 NYLON 48MM
Datasheet Download
RTSN-M3-48-7-1.pdf
Availability of RTSN-M3-48-7-1
QUANTITY
RTSN-M3-48-7-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTSN-M3-48-7-1
Internal Part NumberEIS-RTSN-M3-48-7-1
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.276" (7.00mm)
Between Board Height1.890" (48.00mm)
Length - Overall1.890" (48.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTSN-M3-48-7-1
RTSN-M3-48-7-1 Details Description
Related parts for RTSN-M3-48-7-1
RES 5 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 1A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
RES 30.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAM datasheet.pdf
RES 1.65M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf