Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RTSN-M4-41-8-1
RTSN-M4-41-8-1 picture photo
Mfg. Part Number
RTSN-M4-41-8-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M4 NYLON 41MM
Datasheet Download
RTSN-M4-41-8-1.pdf
Availability of RTSN-M4-41-8-1
QUANTITY
RTSN-M4-41-8-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTSN-M4-41-8-1
Internal Part NumberEIS-RTSN-M4-41-8-1
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height1.614" (41.00mm)
Length - Overall1.614" (41.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTSN-M4-41-8-1
RTSN-M4-41-8-1 Details Description
Related parts for RTSN-M4-41-8-1
CONN HEADER .100 DUAL R/A 22POS datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ICL 50 OHM 20% 2A 12MM datasheet.pdf
OSC VCXO 148.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 3.94" DIA BLACK datasheet.pdf
MINI CONN 60WAY 3.5MM datasheet.pdf