Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RTSN-M4-42-8-1
RTSN-M4-42-8-1 picture photo
Mfg. Part Number
RTSN-M4-42-8-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M4 NYLON 42MM
Datasheet Download
RTSN-M4-42-8-1.pdf
Availability of RTSN-M4-42-8-1
QUANTITY
RTSN-M4-42-8-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTSN-M4-42-8-1
Internal Part NumberEIS-RTSN-M4-42-8-1
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height1.654" (42.00mm)
Length - Overall1.653" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTSN-M4-42-8-1
RTSN-M4-42-8-1 Details Description
Related parts for RTSN-M4-42-8-1
FIXED IND 56UH 410MA 624.5 MOHM datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
64K INDUSOFT DEV NO FINS SD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
AXIAL E-CAP datasheet.pdf
CAP FILM 150PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf