Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RTSN-M4-43-7-1
RTSN-M4-43-7-1 picture photo
Mfg. Part Number
RTSN-M4-43-7-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M4 NYLON 43MM
Datasheet Download
RTSN-M4-43-7-1.pdf
Availability of RTSN-M4-43-7-1
QUANTITY
RTSN-M4-43-7-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTSN-M4-43-7-1
Internal Part NumberEIS-RTSN-M4-43-7-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesRTSN
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM4
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.276" (7.00mm)
Between Board Height1.693" (43.00mm)
Length - Overall1.693" (43.00mm)
Features-
MaterialNylon
Plating-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTSN-M4-43-7-1
RTSN-M4-43-7-1 Details Description
Related parts for RTSN-M4-43-7-1
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
MINI FEED-THROUGH TERM BLOCK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1610 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf