Amphenol Aerospace Operations D38999/24MF35SC
D38999/24MF35SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MF35SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24MF35SC.pdf
Availability of D38999/24MF35SC
QUANTITY
D38999/24MF35SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MF35SC
Internal Part NumberEIS-D38999/24MF35SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MF35SC
Related LinksD38999/, D38999/24MF35SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MF35SC Details Description
Related parts for D38999/24MF35SC
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92 datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
WIREWAY 60" STEEL 8X8" GREY datasheet.pdf
RES 390 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf