Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RTSNM2.5-50-5-1
RTSNM2.5-50-5-1 picture photo
Mfg. Part Number
RTSNM2.5-50-5-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 50MM
Datasheet Download
RTSNM2.5-50-5-1.pdf
Availability of RTSNM2.5-50-5-1
QUANTITY
RTSNM2.5-50-5-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTSNM2.5-50-5-1
Internal Part NumberEIS-RTSNM2.5-50-5-1
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.197" (5.00mm)
Between Board Height1.969" (50.00mm)
Length - Overall1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTSNM2.5-50-5-1
RTSNM2.5-50-5-1 Details Description
Related parts for RTSNM2.5-50-5-1
CONN HEADER 12POS .200 R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH NI780S datasheet.pdf
LENS ASSY NO TAPE datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 20POS .050 SMD datasheet.pdf
MICRO 37C P 6" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1W 0207 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 220K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf