Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RTSNM2.5-53-5-1
RTSNM2.5-53-5-1 picture photo
Mfg. Part Number
RTSNM2.5-53-5-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 53MM
Datasheet Download
RTSNM2.5-53-5-1.pdf
Availability of RTSNM2.5-53-5-1
QUANTITY
RTSNM2.5-53-5-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RTSNM2.5-53-5-1
Internal Part NumberEIS-RTSNM2.5-53-5-1
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.197" (5.00mm)
Between Board Height2.087" (53.00mm)
Length - Overall2.087" (53.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RTSNM2.5-53-5-1
RTSNM2.5-53-5-1 Details Description
Related parts for RTSNM2.5-53-5-1
INSULATOR CIRCULAR 0.002" datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT JR PWR TIMER 22-17AWG datasheet.pdf
POT 470K OHM 1/5W CARBON LOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 110V datasheet.pdf