Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RU2012FR068CS
RU2012FR068CS picture photo
Mfg. Part Number
RU2012FR068CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.068 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
RU2012FR068CS.pdf
Availability of RU2012FR068CS
QUANTITY
RU2012FR068CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RU2012FR068CS
Internal Part NumberEIS-RU2012FR068CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.068
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RU2012FR068CS
Related LinksRU2012, RU2012FR068CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RU2012FR068CS Details Description
Related parts for RU2012FR068CS
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 40POS 30AU datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ8 8S OLIVE datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf