TE Connectivity Raychem Circuit Protection RUEF185-2
RUEF185-2 picture photo
Mfg. Part Number
RUEF185-2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 1.85A T/R
Datasheet Download
RUEF185-2.pdf
Availability of RUEF185-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RUEF185-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RUEF185-2
Internal Part NumberEIS-RUEF185-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max30V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.85A
Current - Trip (It)3.7A
R Min/Max0.030 ~ 0.060 Ohm
Time to Trip8.7s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RUEF185-2
Related LinksRUEF, RUEF185-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
RUEF185-2 Details Description
Related parts for RUEF185-2
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPTER ASSY datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS DR LOW P datasheet.pdf