Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RUK1608JR010CS
RUK1608JR010CS picture photo
Mfg. Part Number
RUK1608JR010CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 5% 1/3W 0603
Datasheet Download
RUK1608JR010CS.pdf
Availability of RUK1608JR010CS
QUANTITY
RUK1608JR010CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RUK1608JR010CS
Internal Part NumberEIS-RUK1608JR010CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRUK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RUK1608JR010CS
Related LinksRUK1608, RUK1608JR010CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RUK1608JR010CS Details Description
Related parts for RUK1608JR010CS
RES SMD 360 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE SMA-RA/SMA-RA 48" RG-316DS datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 50MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
BERGSTRIP .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN PIN MID-DRAWR 8/20/12 CRIMP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 62 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 15POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf