Recom Power RV-1205S/R8
RV-1205S/R8 picture photo
Mfg. Part Number
RV-1205S/R8
Brief Description
CONV DC/DC 2W 12VIN 05VOUT
Datasheet Download
RV-1205S/R8.pdf
Availability of RV-1205S/R8
QUANTITY
RV-1205S/R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RV-1205S/R8
Internal Part NumberEIS-RV-1205S/R8
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (14 Leads)
Size / Dimension1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV-1205S/R8
Related LinksRV-12, RV-1205S/R8 Datasheet, Recom Power Distributor
RV-1205S/R8 Details Description
Related parts for RV-1205S/R8
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-SSOP datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 65V NI1230 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC WIRELESS SOC SOLUTION 24QFN datasheet.pdf
HC RELAY 1 FORM C 120VAC datasheet.pdf