Recom Power RV-1209D/P/R6.4
RV-1209D/P/R6.4 picture photo
Mfg. Part Number
RV-1209D/P/R6.4
Brief Description
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-09VOUT
Datasheet Download
RV-1209D/P/R6.4.pdf
Availability of RV-1209D/P/R6.4
QUANTITY
RV-1209D/P/R6.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RV-1209D/P/R6.4
Internal Part NumberEIS-RV-1209D/P/R6.4
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)111mA, 111mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (14 Leads)
Size / Dimension1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV-1209D/P/R6.4
Related LinksRV-1209, RV-1209D/P/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor
RV-1209D/P/R6.4 Details Description
Related parts for RV-1209D/P/R6.4
MOSFET N-CH 500V 8A D2PAK datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 3V/3.3V SER 10-UMAX datasheet.pdf
MICRO 37POS PIN 12" YEL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf