Recom Power RV-243.3S/R6.4
RV-243.3S/R6.4 picture photo
Mfg. Part Number
RV-243.3S/R6.4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RV-243.3S/R6.4.pdf
Availability of RV-243.3S/R6.4
QUANTITY
RV-243.3S/R6.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RV-243.3S/R6.4
Internal Part NumberEIS-RV-243.3S/R6.4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RV/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (14 Leads)
Size / Dimension1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency70 ~ 78%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV-243.3S/R6.4
Related LinksRV-243., RV-243.3S/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor
RV-243.3S/R6.4 Details Description
Related parts for RV-243.3S/R6.4
CAP ARRAY 0.068UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 2-DIP datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 1000' datasheet.pdf
IGBT 600V 41A 250W TO247-3 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
POWER EDGE ASSY SIGNAL 4 SEG SLD datasheet.pdf
CABLE 18COND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
INTERCHANGEABLE CHIP .1C datasheet.pdf
TOOL REMOVAL = M81969/30B-08 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf