Recom Power RV-3.305D/P/R8
RV-3.305D/P/R8 picture photo
Mfg. Part Number
RV-3.305D/P/R8
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 3.3VIN +/-5VOUT
Datasheet Download
RV-3.305D/P/R8.pdf
Availability of RV-3.305D/P/R8
QUANTITY
RV-3.305D/P/R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RV-3.305D/P/R8
Internal Part NumberEIS-RV-3.305D/P/R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RV/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA, 200mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (14 Leads)
Size / Dimension1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV-3.305D/P/R8
Related LinksRV-3.30, RV-3.305D/P/R8 Datasheet, Recom Power Distributor
RV-3.305D/P/R8 Details Description
Related parts for RV-3.305D/P/R8
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN HS 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A DO15 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 37A 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.45A 36 MOHM datasheet.pdf