Yageo RV1206JR-0710ML
RV1206JR-0710ML picture photo
Mfg. Part Number
RV1206JR-0710ML
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RV1206JR-0710ML.pdf
Availability of RV1206JR-0710ML
QUANTITY
RV1206JR-0710ML Order Process
Ship out your order
Specifications of RV1206JR-0710ML
Internal Part NumberEIS-RV1206JR-0710ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV1206JR-0710ML
Related LinksRV1206J, RV1206JR-0710ML Datasheet, Yageo Distributor
RV1206JR-0710ML Details Description
Related parts for RV1206JR-0710ML
RES 47K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 13.55VC SMT datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN SOCKET 34POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN FPC 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 36MB 165BGA datasheet.pdf
SMA PGTL W/RA PLG RG-58 24" datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf