Precision Electronic Components Ltd RV4NAYSJ501A
RV4NAYSJ501A picture photo
Mfg. Part Number
RV4NAYSJ501A
Brief Description
POT 500 OHM 2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
RV4NAYSJ501A.pdf
Availability of RV4NAYSJ501A
QUANTITY
RV4NAYSJ501A Order Process
Ship out your order
Specifications of RV4NAYSJ501A
Internal Part NumberEIS-RV4NAYSJ501A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
TaperLinear
Resistance (Ohms)500
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Actuator TypeSlotted
Actuator Length2.000" (50.80mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV4NAYSJ501A
Related LinksRV4NAY, RV4NAYSJ501A Datasheet, Precision Electronic Components Ltd Distributor
RV4NAYSJ501A Details Description
Related parts for RV4NAYSJ501A
COUNTER LCD 4 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLASTIC RED 2/PACK datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 50V 10% BX 1825 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156" datasheet.pdf