Stackpole Electronics Inc. RVC1206FT1M50
RVC1206FT1M50 picture photo
Mfg. Part Number
RVC1206FT1M50
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RVC1206FT1M50.pdf
Availability of RVC1206FT1M50
QUANTITY
RVC1206FT1M50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RVC1206FT1M50
Internal Part NumberEIS-RVC1206FT1M50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRVC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RVC1206FT1M50
Related LinksRVC120, RVC1206FT1M50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RVC1206FT1M50 Details Description
Related parts for RVC1206FT1M50
RECTIFIER BRIDGE 100V 35A MB datasheet.pdf