Stackpole Electronics Inc. RVC1206FT806K
RVC1206FT806K picture photo
Mfg. Part Number
RVC1206FT806K
Brief Description
RES SMD 806K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RVC1206FT806K.pdf
Availability of RVC1206FT806K
QUANTITY
RVC1206FT806K Order Process
Ship out your order
Specifications of RVC1206FT806K
Internal Part NumberEIS-RVC1206FT806K
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RVC1206FT806K
Related LinksRVC120, RVC1206FT806K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RVC1206FT806K Details Description
Related parts for RVC1206FT806K
OPTOISO 4KV GATE DRIVER 14SMT datasheet.pdf
CAP CER 1PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V R2H 1206 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .203M 37POS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO SIM RLLR datasheet.pdf