TE Connectivity AMP Connectors RW-200-E-1-1/4-0-SP
RW-200-E-1-1/4-0-SP picture photo
Mfg. Part Number
RW-200-E-1-1/4-0-SP
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK 1=15M
Datasheet Download
RW-200-E-1-1/4-0-SP.pdf
Availability of RW-200-E-1-1/4-0-SP
QUANTITY
RW-200-E-1-1/4-0-SP Order Process
Ship out your order
Specifications of RW-200-E-1-1/4-0-SP
Internal Part NumberEIS-RW-200-E-1-1/4-0-SP
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package11
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesRW-200
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length49.2' (15m)
Inner Diameter - Supplied1.250" (31.8mm)
Inner Diameter - Recovered0.625" (15.9mm)
Recovered Wall Thickness0.091" (2.30mm)
MaterialFluoroelastomer (FKM)
FeaturesAbrasion Resistant, Flame Retardant, Fluid Retardant, Impact Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Shrink Temperature100°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW-200-E-1-1/4-0-SP
Related LinksRW-200-E-, RW-200-E-1-1/4-0-SP Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RW-200-E-1-1/4-0-SP Details Description
Related parts for RW-200-E-1-1/4-0-SP
JUMPER-H1501TR/A2015A/H1501TR 2" datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 15MHZ 8DIP datasheet.pdf
INLET C18 SLD 2.0MM PNL SNAP-IN datasheet.pdf
TERM BLOCK CARD EDGE 15POS GOLD datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 150V 0606 datasheet.pdf
CBL ASSY NMALE-RPTNCM LMR100 12" datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf