Ohmite RW0S6BBR100FE
RW0S6BBR100FE picture photo
Mfg. Part Number
RW0S6BBR100FE
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 1% 0.6W 2010
Datasheet Download
RW0S6BBR100FE.pdf
Availability of RW0S6BBR100FE
QUANTITY
RW0S6BBR100FE Order Process
Ship out your order
Specifications of RW0S6BBR100FE
Internal Part NumberEIS-RW0S6BBR100FE
Standard Package200
SeriesRW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.202" L x 0.100" W (5.14mm x 2.54mm)
Height0.140" (3.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW0S6BBR100FE
Related LinksRW0S6B, RW0S6BBR100FE Datasheet, Ohmite Distributor
RW0S6BBR100FE Details Description
Related parts for RW0S6BBR100FE
IC REG LDO 3V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS FEMALE SLD PCB datasheet.pdf
SWITCH UNIT ROUND MOM 2POS GREEN datasheet.pdf
SWITCH TURQ SPDT HINGE SILV WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 12A DO4 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
17W2 M SC WATER RES 10A POWER datasheet.pdf