Ohmite RW0S6BBR100FET
RW0S6BBR100FET picture photo
Mfg. Part Number
RW0S6BBR100FET
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 1% 0.6W 2010
Datasheet Download
RW0S6BBR100FET.pdf
Availability of RW0S6BBR100FET
QUANTITY
RW0S6BBR100FET Order Process
Ship out your order
Specifications of RW0S6BBR100FET
Internal Part NumberEIS-RW0S6BBR100FET
Standard Package2,500
SeriesRW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.202" L x 0.100" W (5.14mm x 2.54mm)
Height0.140" (3.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW0S6BBR100FET
Related LinksRW0S6BB, RW0S6BBR100FET Datasheet, Ohmite Distributor
RW0S6BBR100FET Details Description
Related parts for RW0S6BBR100FET
IC OPAMP VFB 90MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 12-24VDC 5MM datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 6PORT 324-FCBGA datasheet.pdf
WELD WRAP 2" BLACK 150' datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 1A 125V datasheet.pdf